Puslapis 11

Valgomieji kaštainiai

Parašytas: 18 Vas 2008, 22:15
Ramunė
Valgomieji kaštainiai (Castanea sativa) – visiems girdėti, bet ma­žai kieno ragauti vaisiai. Jie apva­lūs, kieti, balto minkštimo, plona žievele, rudu lukštu.

Azijoje ir Europoje
Žinoma per dešimt rūšių kaštai­nių. Daugelis jų auga Kinijoje, tik valgomieji kaštainiai – Vakarų Eu­ropoje. Nors medžiai atsparūs šal­čiams ir gali augti iki pat Skandina­vijos, kuo toliau į šiaurę, tuo būna mažesni ir mažiau dera. Šilto kli­mato zonose kaštainiai užauga iki 40 m aukščio, suformuoja gražų vainiką.
Kaštainiai sprogsta gegužę, todėl pavasarį ilgai atrodo kaip nudžiūvę.
Birželio pabaigoje jie pradeda žydėti. Stambūs žiedynai sukrauti jaunų ūg­lių galuose. Žiedai labai kvapūs, juos gausiai lanko bitės. Net ir byrantys žied­lapiai dar kelias dienas kvepia, juos galima rinkti ir aromatizuoti arbatą. Aro­matas puikiai laikosi ir džiovintuose žiedlapiuose.
Rugsėjo pradžioje kaštainiai pirmieji pradeda gelsti. Tuo metu subręsta jų vaisiai. Nuo stipraus vėjo ar lietaus jie krinta žemėn. Kaštainius mėgsta miš­ko gyventojai – ir smulkūs graužikai, ir šernai. Stambūs paukščiai, voverės kaštainius kaupia žiemos atsargoms. Nesurinkti, ant žemės gulintys vaisiai sudygsta.

Parašytas: 18 Vas 2008, 22:15
Ramunė

Medis sklype


Kaštainių mediena tvirta, lengva, atspari puviniams, naudojama staty­boms bei baldų gamybai.
Kaštainį galima užsiauginti savo sklype, tik pirmųjų vaisių teks laukti 10–15 metų, o gausaus derliaus tikėtis tik po 60 metų.
Sėklos per žiemą stratifikuojamos šaldytuve (5 °C), pavasarį lengvai su­dygsta. Pirmuosius 3–5 metus medis auga lėtai, vėliau stiebiasi greičiau.

Parašytas: 18 Vas 2008, 22:16
Ramunė

Kulinariniai subtilumai


Kaštainiai nuo seno renkami kaip maistingi ir vertingi maisto produktai. Priešingai negu riešutuose, kaštainių branduoliuose riebalų yra mažiau negu 3 proc., bet daug angliavandenių. Vaisiai valgomi švieži, virti ir kepti. Iš džio­vintų daromi miltai, sumaišyti su kitokiais miltais tinka duonai.
Švieži vaisiai gerai laikosi vėsioje ir drėgnoje vietoje, kambario temperatū­roje greitai džiūsta.
Kai kuriose šalyse pakepinti su lukštais kaštainiai žiemą yra tradicinis už­kandis. Išgliaudytus branduolius galima pavirti sultinyje ant lėtos ugnies ir patiekti kaip daržoves, sutrinti arba vartoti sriuboms, įdarams ir pyragams, pasaldintus ar sumaišytus su grietinėle valgyti kaip desertą. Džiovintų ar konservuotų kaštainių galima nusipirkti ir mūsų parduotuvėse.

Parašytas: 18 Vas 2008, 22:16
Ramunė

Gydomosios savybės


Kaštainių lapai turi gydomųjų savybių. Nuo seno liaudies medicina jais gy­do bronchitą, kokliušą, astmą ir kitas kvėpavimo takų ligas. Gydomajai arbatai du šaukšteliai susmulkintų lapų užpilama šaltu vande­niu, užverdama ir nukošiama. Kasdien geriama po 2–3 šaukštelius arbatos.