Puslapis 11

Riešutai

Parašytas: 19 Lie 2007, 09:43
avinuke
Riešutų keliamas pavojus

Daugumos riešutų prieš vartojimą visiškai nebūtina termiškai apdoroti. Tačiau yra išimčių – pavyzdžiui, migdoluose yra 3-5 glikozido amigdalino, kurio skilimo produktai suteikia kartumo skonį ir savotišką migdolams būdingą kvapą. Migdolo branduolyje yra fermento emulsino. Jo poveikyje amigdalinas skyla ir išsiskiria sinilinė rūgštis (ciano vandenilis) – vienas stipriausių nuodų. Todėl pavojinga valgyti žalią kartų migdolą. Apdirbus termiškai, emulsinas suyra, o nepakitęs amigdalinas nepavojingas.

Žali kešju riešutai į pardavimą nepatenka, nes tarp kevalo ir riešuto yra aitri medžiaga kardolas. Patekęs ant odos kardolas sukelia rimtus cheminius nudegimus ir alergines reakcijas. Todėl prieš patenkant riešutams į prekybą, jie atsargiai išlukštenami ir yra apdorojami termiškai, po ko pavojingam medžiaga suyra.

Be to, reikėtų atminti, jog riešutų baltymai yra stiprūs alergenai, kurie gali sukelti alergines reakcijas, tokias kaip odos bėrimas, kosulys, čiaudulys, virškinimo sutrikimas ar net anafilaksinis šokas, ypač vaikams. Stipriausiu alergenu laikomas žemės riešutų baltymas. Todėl riešutai, ypač žemės, turėtų būti pašalinti iš alergiškų žmonių mitybos raciono. Nepamirškite, jog riešutai naudojami ir maisto produktų gamyboje. Žemės riešutai ir jų aliejus dedami į duonos gaminius, jogurtus, šokoladą, desertus, košes ir kt. Todėl, jeigu jūsų vaikas netoleruoja riešutų, atidžiai studijuokite produktų etiketes, kad išvengtumėte nepagedaujamų reakcijų. Jei vis tik „uždraustas“ komponentas papuolė į jūsų ar mažylio racioną, ir pasireiškė alergija, kreipkitės į gydytoją, o jei atsirado dilgėlinė ar Kvinkės edema – kvieskite greitąją pagalbą.

Parašytas: 19 Lie 2007, 09:44
avinuke
Riešutai vaikų racione

1. Sveikų riešutų nerekomenduojama duoti vaikams iki 3 metų amžiaus. Atsargiai įveskite riešutus į mitybos racioną vyresniems vaikams, nes riešutai labai stiprūs alergenai. Tačiau nealergiškiems vaikams leidžiama vartoti vaikams skirtus produktus, kuriuose yra riešutų.

2. Alergiškiems vaikams riešutus reikia pašalinti iš mitybos raciono.

3. Vaikams, kurių kūno svoris per didelis, reikia griežtai apriboti riešutų ir saulėgrąžų vartojimą, nes jie yra labai kaloringi dėl sudėtyje esančių riebalų.

4. Vyresniems nei 3 metų vaikams galima riešutus pasiūlyti kaip „desertą“ arba atskirą patiekalą po 50g 1-2 kartus per savaitę.

5. Vyresniems nei 3 metų vaikams, jei jie nėra alergiški, galima pasiūlyti sausus pusryčius su riešutais ir saulėgrąžomis.

6. Nereikia į kūdikio racioną įvesti duonos gaminių, kurių sudėtyje yra riešutų ir saulėgrąžų, nes jų kaloringumas žymiai viršija amžiaus normas, be to, jie yra stiprūs alergenai. Vyresniems nei 3 metų vaikams tokią duoną galima valgyti 2-3 kartus per savaitę.

Parašytas: 19 Lie 2007, 09:44
avinuke
Keletas patarimų apie riešutų pasirinkimą ir saugojimą

1. Pirkite sveikus riešutus, o ne skaldytus, maltus ar valytus, nes tokie riešutai greičiau apkarsta.

2. Renkantis riešutus suskaldykite kevalą – kokybiškų riešutų branduoliai išsilukštena sveiki, nesutrupa.

3. Kadangi riešutuose daug aliejų, jie greitai apkarsta jei ilgiau laikomi šiltoje aplinkoje. Pirkdami riešutus ir saulėgrąžas, atkreipkite dėmesį į spalvą, tuo pačiu ir į pjūvio spalvą. Seni apkartę vaisiai paprastai būna gelsvi.

4. Pavojingi būna supeliję riešutai: pelėsiniam grybeliui veikiant branduoliuose išsiskiria aflatoksinai – jie yra beskoniai, bekvapiai, tačiau gali sukelti vėžinius susirgimus. Todėl pamatę, jog riešutai turi apnašų, išmeskite juos be gailesčio.

5. Kad išliktų daugiau mitybinių medžiagų, riešutus laikykite nevalytus vėsioje tamsioje vietoje, tuomet net ir po kelių mėnesių jie bus kaip švieži. Valytus riešutus geriausia laikyti sandariai uždarytoje dėžutėje, taip juos galite laikyti mėnesį laiko, o šaldytuve – du mėnesius laiko.

Jei riešutai bus laikomi ilgai ir neteisingai, be to, kad sumažės mitybinė jų vertė, itin riebių rūšių riešutai ir saulėgrąžos apkars (kad to išvengtų, gamintojai apkepina vaisius ir taip prailgina jų „gyvenimą“).

Parašytas: 19 Lie 2007, 09:46
Tutsi
prie riešutų patraukė :wink:

Parašytas: 22 Vas 2008, 13:18
vitele
Užkrimskime riešutų


Riešutai - puikus užkandis skubantiems, būtent jais dietologai pataria malšinti alkį nespėjusiems papietauti. Tinka jie ir ant šventinio stalo.




Kuo nusipelno dėmesio?

Riešutų branduoliuose yra daug baltymų (iki 25 proc.), riebalų (iki 70 proc.), mineralinių medžiagų, E, K, PP ir B grupės vitaminų, mažai angliavandenių ir visai nedaug vandens.

Visuose riešutų rūšyse yra nervų ląstelėms būtino lecitino, kuris užtikrina efektyvią smegenų veiklą. Riešutuose esantys selenas ir jodas didina organizmo atsparumą radiacijai, geležis ir varis padeda gamintis raudoniesiems kraujo kūneliams, o folio rūgštis gerina atmintį. Sakoma, kad, kasdien suvalgydami po 85 g riešutų, sumažinsite cholesterolio kiekį kraujyje, užtikrinsite normalų kraujo spaudimą ir išvengsite širdies ligų.

Tačiau būkite atsargūs, jei turite skrandžio problemų: riešutai - sunkiai virškinamas maistas, tad apsiribokite nedideliu kiekiu. Geriausia - rinkitės riešutus be odelės.
Porcija riešutų (apie 25 gramai per dieną ) turi 125-190 kcal.

Naudingiausi - žali

Kasdienei mitybai rekomenduotini žali riešutai. Paspragintuose riešutuose augaliniai riebalai praranda savo naudingąsias savybes, o perkepintuose net susidaro kancerogenų.

Pasūdytuose riešutuose gausu druskos (40 gramų riešutų - paros druskos dozė), kuri didina arterinį kraujospūdį, sulaiko organizme skysčius ir skatina celiulito vystymąsi. Be to, druska slopina natūralų pasisotinimo jausmą ir vietoj dešimties riešutėlių tariamam alkio jausmui nuslopinti prireikia suvalgyti net 200 gramų.

Kokie riešutai geriausi?

Riešutai riešutams nelygu. Jie skiriasi savo dydžiu, forma, skonio savybėmis ir poveikiu žmogaus organizmui.

- Lazdyno riešutai

Šie riešutai stabdo senėjimo procesą. Suvalgę 100 g riešutų, aprūpinsite savo organizmą keturių dienų vitamino E norma. Lazdyno riešutus ypač patartina valgyti vyresnio amžiaus žmonėms. Juose labai nedaug natrio, todėl jie tinka ir turintiesiems aukštą kraujo spaudimą. Malti lazdyno riešutai - puikus pagardas desertams, kepiniams, ledams.

- Graikiniai riešutai

Yra daugybė šių riešutų rūšių. Juose gausu naudingųjų medžiagų, iš kurių ypač svarbūs polinesotieji riebalai, mažinantys širdies ligų riziką, ir vitaminas B6, kuris padeda gamintis antikūnams ir raudoniesiems kraujo kūneliams. Valgydami graikinių riešutų, sumažinsite cholesterolio kiekį kraujyje, pagerinsite kraujotaką ir sustiprinsite širdį. Šie riešutai kaloringiausi: 100g - 690 kcal.

- Migdolai

Jei norite džiaugtis gražia ir lygia oda, valgykite migdolų. Juose gausu ląstelienos ir odai būtino vitamino E. Migdolai neretai vadinami moterų riešutais, nes jie labai naudingi būsimoms ir maitinančioms mamoms. Be to, šiuose riešutuose yra rūgšties, tad jų turėtų vengti tie žmonės, kurių inkstuose yra akmenų.

- Anakardžio riešutai

Savo forma primenantys inkstą riešutai rekomenduojami besilaukiančioms moterims, nes juose yra nėščiosioms būtinos folio rūgšties. Be to, anakardžio riešutuose gausu magnio, cinko ir vario, kurie stiprina imuninę sistemą, ramina nervus, padeda įveikti stresą ir gerina savijautą. Jų valgyti patariama ir kontraceptikus vartojančioms moterims. Vegetarams šie riešutai - nepakeičiamas geležies ir baltymų šaltinis. Smulkinti riešutai puikiai tinka salotoms.

- Bertolijos riešutai

Tai didoki, pailgi, kreminės spalvos riešutai su tamsiai ruda luobele, pasislėpę tvirtame trisluoksniame kevale. Juose gausu fosforo ir seleno, kuris neleidžia susidaryti laisviesiems radikalams ir užkerta kelią vėžiui. Tai puikus vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių mitybos paįvairinimas, be to, nepakeičiamas šventinių pyragų bei kitokių kepinių pagardas.

- Kedrų riešutai

Nedideli kedrų riešutai turi daug jodo, stimuliuojančio medžiagų apykaitą, ir vitamino E bei įvairių augalinių aliejų, reguliuojančių moteriškų hormonų veiklą.

- Pistacijos

Jos yra tikras vitamino A, reikalingo regėjimui ir lygiai odai, aruodas. Beje, kuo žalesni šie riešutai, tuo jie naudingesni.

- Žemės riešutai

Žemės riešutai, dar vadinami arachisais, apskritai netgi nėra riešutai, tai ankštiniai augalai - pupos. Žalių jų valgyti nerekomenduojama - sukelia deginimą skrandyje, o lukštai yra itin stiprus alergenas. Išlukštenti ir paspraginti žemės riešutai - puikus augalinių baltymų šaltinis, vegetarams praktiškai atstojantis mėsą.
Beje, žinoma faktų, kai stiprią alergiją, net anafilaksinį šoką, žmonėms sukėlė vien tai, kad juos pabučiavo žemės riešutų kramsnojusieji.

Parašytas: 22 Vas 2008, 20:39
justuke
anakardziai ir pistacijos :valg: ir skanu ir naudinga :luks:

Parašytas: 22 Vas 2008, 23:19
Ramunė
O kodėl avinukė - svečiu patapo :shock:

Parašytas: 22 Vas 2008, 23:40
justuke
man atrodo ji visada svecias buvo :roll: :merg2:

Parašytas: 23 Vas 2008, 01:02
vitele
Jei neklystu tai Guci yra ex avinuke :wink: Tik buvo priversta niką pasikeist :D

Parašytas: 23 Vas 2008, 11:27
Tutsi
taip Vitele,tu visiskai teisi....Guci persikrikstijo :roll:

Parašytas: 23 Vas 2008, 11:48
justuke
nesupratau :shock: tai avinuke yra Guci? :shock:

Parašytas: 23 Vas 2008, 11:51
Tutsi
taip,kai prisijunge,buvo avinuke,tada mes pasakem,kad jos nikas be rysio ir ji pasivadino Guci :P

Parašytas: 23 Vas 2008, 11:59
justuke
Geras :lol: aciu, dabar jau zinosiu :wink: